Kaip ugdyti vaiką, kuriam diagnozuotas autizmas?

Pedagogams ir švietimo pagalbos specialistams: metodinė, vaizdinė medžiaga ir rekomendacijos

Vaiko, kuriam diagnozuotas autizmas, ugdymas

Jei ugdote vaiką, kuriam diagnozuoti įvairiapusiai raidos sutrikimai (autizmas) ar kiti raidos sutrikimai, greičiausiai kyla nemažai klausimų ir tokių iššūkių, kuriuos įveikti nepadeda įprasti ugdymo metodai. Šie vaikai gali turėti kalbos, komunikacijos sunkumų, neįprastai reaguoti arba bendrauti. Tokie vaikai įvardijami kaip sunkaus elgesio vaikai, kuriuos lydi elgesio ir emocinės problemos. Tačiau nereta elgesio ir emocinių problemų priežastis yra neįveikiami aplinkos reikalavimai, kurie kelia vaikui nerimą, stresą ir sensoriniai dirgikliai.

Pedagogams gali kilti klausimas, kaip ugdyti autizmą turinčius vaikus? Kaip tinkamai paruošti aplinką, struktūruoti veiklas? Ką daryti, jei vaikui dažnai pasireiškia elgesio ir emociniai sunkumai? Kaip sumažinti nepageidaujamo elgesio apraiškas? Jei vaikas turi ypatingų sensorinių poreikių, kaip išvengti bereikalingų dirgiklių, kokias pagalbines priemones galima būtų panaudoti ugdymo procese?

Į šiuos ir daugelį kitų klausimų, kurie kyla ugdant vaiką, kuriam diagnozuoti įvairiapusiai raidos sutrikimai, t.y. autizmas, padės atsakyti ir Jus konsultuos Sutrikusios raidos vaikų konsultavimo skyriaus specialistai. Nemažai atsakymų galite rasti svetainėje pateiktuose leidiniuose, metodinėse rekomendacijose bei vaizdo medžiagoje.

Simbolių rinkinių papildymai, skirti komunikatoriams GoTalk 4+, GoTalk 9+, GoTalk 20+, Quick Talker 7

Pakankamai didelė dalis vaikų, kuriems diagnozuotas autizmas, nebendrauja verbaliai. Dėl to reikalingos alternatyviosios ir augmentinės komunikacijos priemonės. Techninės pagalbos neįgaliesiems centras, aprūpina vaikus komunikatoriais GoTalk 4+, GoTalk 9+oTalk 20+, tėvams pateikus prašymą raštu. Kartu pateikiami simbolių / paveikslėlių rinkiniai. Vis dėlto dažnai tie rinkiniai netinkami, nes paveikslėliuose vaizduojami daiktai ir veiklos vaikams nėra aktualūs, todėl Sutrikusios raidos vaikų konsultavimo skyriaus secialistai papildė šiuos rinkinius simboliais, kurie padėtų vaikams kasdienėje veikloje išreikšti savo norus, poreikius, atsakyti į mokytojo ar specialisto klausimus. Simbolių rinkinius gali naudoti tėvai namuose ir mokytojai bei specialistai darželyje / mokykloje. Svarbu įrašyti atitinkamus paveikslėlių pavadinimus vadovaujantis prie komunikatoriaus pridedama instrukcija.

Simbolių rinkinio papildymas komunikatoriui GoTalk 4+
Simbolių rinkinio papildymas komunikatoriui GoTalk 9+
Simbolių rinkinio papildymas komunikatoriui GoTalk 20+
Simbolių rinkinio papildymas komunikatoriui Quick Talker 7

Sutrikusios raidos vaikų konsultavimo skyriaus specialistai parengė vaizdo medžiagą, kuri padės geriau suprasti, kaip pritaikyti fizinę klasės aplinką, kai klasėje mokosi vaikas, kuriam diagnozuotas autizmas. Taip pat rasite patarimus kaip organizuoti nuotolinį ugdymą.

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centras
Sutrikusios raidos vaikų konsultavimo skyrius

Ateities g. 44, 06329 Vilnius

+370 677 58544, +370 5 2484100

[email protected], [email protected]

www.srvks.lt, www.lasuc.lt

G-BC3BY0ZY5
This site is registered on wpml.org as a development site.